Od oktobra 2022, Softline posluje pod blagovno znamko Noventiq.
Prenosni računalnik, pametni telefon, tablični računalnik, pametna televizija, pametna ura. Ljudje dandanes uporabljamo toliko mobilnih naprav, da je temu že težko slediti. Njihovo število pa bo najverjetneje še naraščalo. Na pametnem telefonu lahko opravimo skoraj toliko stvari kot na prenosnem računalniku. Za delo ne uporabljamo zgolj službenih naprav, temveč tudi osebne, tako doma, med nakupovanjem in tudi na plaži. Ko osebne naprave uporabljamo za dostop do občutljivih poslovnih podatkov, so ti lahko v nevarnosti. Varnost mobilnih naprav predstavlja enega izmed največjih izzivov za organizacije, vendar pa občutljive podatke zdaj lahko zaščitite z upravljanjem mobilnih naprav (angl. MDM) in upravljanjem mobilnih aplikacij (angl. MAM).
MDM v primerjavi z MAM
Tako upravljanje mobilnih naprav (ang. MDM) kot tudi upravljanje mobilnih aplikacij (angl. MAM) zagotavljata varnost podatkov podjetja, ko se zaposleni povežejo na vire podjetja s svojih osebnih ali službenih naprav. Raven kontrole podjetja in raven varnosti pa se razlikujeta. Podjetje lahko zaščiti napravo samo ali pa le poslovne podatke, do katerih je mogoče dostopati s katere koli naprave.
Upravljanje mobilnih naprav
Upravljanje mobilnih naprav je vrsta varnostne programske opreme, ki jo IT oddelek uporablja za nadzorovanje, upravljanje in varovanje mobilnih naprav zaposlenih. Zagotavlja celovito varnost za podjetje. Mobilne aplikacije, omrežje in podatki, ki jih uporablja mobilna naprava, ter s samo mobilno napravo upravlja IT oddelek organizacije s pomočjo programske opreme za mobilne naprave. V tem primeru lahko IT oddelek na daljavo nadzira, šifrira, zaklene, uveljavlja politike ali celo izbriše celotno napravo, če je ta izgubljena ali ukradena. Uporabnik lahko dostopa le do aplikacij, za katere mu IT oddelek izda dovoljenje, IT oddelek pa nadzoruje tudi vsako dejavnost. Upravljanje mobilnih naprav je nujno za varstvo podatkov, ko zaposleni uporablja napravo kot ciljno napravo in uporablja zaščitene podatke, na primer kurirji ali zaposleni, ki odčitavajo merilne podatke. Podjetja pogosto ločujejo tako imenovana delovna in nedelovna območja na napravi. S to funkcijo upravljanja mobilne naprave lahko zaposleni uporablja napravo za zasebno rabo, prenaša aplikacije, fotografira in shranjuje fotografije, bere osebna elektronska sporočila itd., uporabo naprave za delo na daljavo pa ureja in nadzira IT oddelek.
Upravljanje mobilnih aplikacij
Upravljanje mobilnih aplikacij obsega nadziranje specifičnih poslovnih aplikacij in njihovih povezanih podatkov. Je podobno upravljanju mobilnih naprav, vendar nadzoruje dostop do specifičnih aplikacij namesto do celotne naprave. Zaposleni lahko prenesejo aplikacijo podjetja na svoj osebni telefon, IT oddelek pa lahko prek upravljanja mobilnih aplikacij nadzoruje, zaklene in zaščiti le to specifično aplikacijo. Vse ostalo, kar je na telefonu, je prepuščeno zaposlenemu. To zagotavlja varnost na ravni aplikacije in šifriranje, ki delujeta ne glede na to, ali je naprava službena ali ne. IT oddelek lahko, na primer, uporabniku zaklene dostop do službene e-pošte, pri čemer uporabniku ni treba skrbeti, če so njegovi osebni podatki nedostopni. Še več, podjetje nima vpogleda v osebne podatke uporabnika. Upravljanje mobilnih aplikacij se običajno uporablja po sistemu BYOD (Bring Your Own Device ali »Prinesi svojo napravo«), in sicer za podizvajalce, ki dostopajo do zaščitenih podatkov podjetja, za službene telefone vodij ali drugih zaposlenih, ki pogosto delajo zunaj pisarne. IT oddelek lahko dostopa le do aplikacij podjetja, kot so Office 365, Outlook, Teams, SharePoint ali OneDrive, ter zaščiti aplikacije, ne pa naprave. Če zaposleni želi dostopati do aplikacij podjetja, mora sprejeti in upoštevati varnostni sistem aplikacije, sicer pa lahko napravo prosto uporablja za zasebne namene. IT oddelek nima dostopa do same naprave, je ne more nadzirati na daljavo in ne more videti podatkov, shranjenih na napravi, zato ne more izbrisati vseh podatkov, če je naprava izgubljena ali ukradena. Izbriše se lahko le aplikacija podjetja, s čimer se zavarujejo podatki podjetja.
Katero funkcijo uporabiti?
Ker je delo na daljavo postalo povsem običajen način dela, je zaščita mobilnih naprav postala ključnega pomena. Upravljanje mobilnih naprav in upravljanje mobilnih aplikacij sta rešitvi za zaščito podatkov podjetja. Ni vam treba izbirati med njima – še več, pogosto je najbolje, da ju v vaši organizaciji združite in tako zagotovite popolno rešitev za mobilne naprave in varnost. Vendar pa je na začetku mobilnega upravljanja treba upoštevati nekaj pomembnih vidikov. Upravljanje mobilnih aplikacij je mogoče izvajati hitreje tudi v veliki organizaciji, medtem ko upravljanje mobilnih naprav zahteva kompleksno in ustrezno pripravo ter dolgotrajen postopek preskušanja, prav tako pa tudi več operativnih virov. Med samim izvajanjem lahko zahteva tudi pomoč končnim uporabnikom na mestu uporabe.
Naša ekipa Softline je že v številnih organizacijah uvedla upravljanje mobilnih aplikacij in upravljanje mobilnih naprav. Če vaša organizacija namerava uvesti mobilno upravljanje, potem je najbolje, da začne z upravljanjem mobilnih aplikacij ali s preprostim upravljanjem mobilnih naprav. Stopite v stik z nami in povprašajte naše strokovnjake, ki vam bodo z veseljem pomagali poiskati najboljšo rešitev za vašo organizacijo.